Τα Επτάνησα και η Ελληνική επανάσταση μέσα από Αυστριακά Αρχεία

Οι πληροφορίες προέρχονται από το βιβλίο ¨ΑΝΕΚΔΟΤΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΑ ΤΟΥ 1821 Ιστορικά Δοκουμέντα από τα Αυστριακά Αρχεία" του Γεωργίου Λάϊου 1958

Περίληψη άρθρου

Κέρκυρα 13 Αυγούστου 1821

Με πράξη της διοίκησης

Η Αγγλική Διοίκηση απεφάσισε να κρατήσει ουδετερότητα επί της «Διεργέσεως όπου άναψαν εις την Ήπειρον,εις την Πελοπόννησον και εις τας Νήσους» Την απόφαση αυτή έπρεπε να τηρήσουν απαράβατα οι Ιόνιοι Πολίτες. Επειδή η Απόφαση αυτή παραβιάστηκε φανερά διατάσει :

!)Όσοι βοήθησαν την Επανάσταση εξορίζονται από το Ιονικό Κράτος

2)Τα αγαθά αυτών κινητά και ακίνητα κατάσχονται

3)Όσοι συλληφθούν για παρόμοιες πράξεις θα υποστούν τα πιο πάνω.

4)Όσοι μετανοήσουν και επιστρέψουν, μέσα σε ένα μήνα, θα συγχωρεθούν για τα πιο πάνω αδικήματα

5)Το αυτό θα ισχύει και για όσους γεννήθηκαν στο Ιονικό Κράτος και έφυγαν κρυφά.

6)Να δημοσιευθεί το παρόν σε όλα τα νησιά.

Επιστολή του Αυστριακού Πρόξενου προς τον Μέτερνιχ με ημερομηνία  17/6/1821

Επιστολή Φιλέλληνα που ήθελε να βοηθήσει και να συμμετάσχει ενεργά στην Επανάσταση.

Προκήρυξη της Ιονικής Κυβέρνησης ότι τα πλοία που βοηθούν την Επανάσταση θεωρούνται πειρατικά και θα έχουν τις ανάλογες κυρώσεις.

Σύλληψη από τους Άγγλους πλοία Ελληνικά της Επανάστασης.

Ο Καποδίστριας με δικό του πλοιάριο έστελνε την αλληλογραφία του στην Ιταλία για να μην την κατάσχουν οι Άγγλοι.

Και απὀ εφημερίδα της εποχής το άρθρο, πως η υπό Αγγλική κατάκτηση Κέρκυρα γιόρταζε την 25η Μαρτίου