Αυτή είναι η απόδοση σε πανοραμική απεικόνιση του γνωστού σύνθετου πίνακα του Edward Dodwell που παρουσιάστηκε εφέτος στην πρόσφατη έκθεση στα Ανάκτορα. Το οπτικό πεδίο του πίνακα εκτείνεται σε 180 μοίρες και λέγεται ότι δημιουργήθηκε από το καμπαναριό του Αγίου Σπυρίδωνα. Εχει μεγάλο ενδιαφέρον γιατί παρουσιάζει πιστή απεικόνιση της πόλης της Κέρκυρας  του 1800. Τα στρατεύματα στην Πλατεία είναι ρωσικά. Η δόμηση υπαίθριων επιβεβλημένη (και άνευ "τακτοποιήσεως", αλλά όντως με ένα είδος ΕΝ.Φ.Ι.Α. της εποχής..)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Πατείστε τα 4 βελάκια στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης πλήρη εμφάνιση  Με το ποντίκι μπορείτε να εξερευνήσετε όλο τον πίνακα, ενώ εάν πατήσετε τα + και - που είναι στην επάνω αριστερή γωνία μπορείτε να ζουμάρετε στον πίνακα.