Ενα από τα σπανιότερα ρολόγια του Κόσμου και η Κέρκυρα

roimage029

Ένα Αμερικανικό καρτ-ποστάλ παρουσιάζει τεράστιο ρολόι να στέκεται ανάμεσα σε μάρμαρα, υποθέτουμε, το εσωτερικό της τράπεζας ή χρηματοπιστωτικού ιδρύματος. Εκτενή αφήγηση υπάρχει στην οπίσθια όψη για την εικόνα που δείχνουν.

roimage030

Η μετάφραση είναι:

Αυτό ο σπάνιος θησαυρός βρίσκεται στο κύριο λόμπι της United States Trust Company,Paterson ,New Jersey,(το αρχαιότερο πιστωτικό ίδρυμα των Ηνωμένων Πολιτειών.). Αρχικά είχε εκτεθεί στη Έκθεση Παρίσι το 1867 και αργότερα σε διάφορα κέντρα τέχνης στην Ευρώπη και τις Ηνωμένες Πολιτείες. Έχει πάνω από δεκατέσσερα πόδια ύψος, το ρολόι έχει μια ωραιότατη διακόσμηση, μοναδική κατασκευή και λειτουργία και δεν υπάρχει δεύτερο σ’ αυτή τη χώρα.
Το ρολόι έχει τέσσερις πίνακες. Ένας πίνακας λέει με ακρίβεια την ώρα της ημέρας? Άλλος δείχνει ταυτόχρονα την ημέρα της εβδομάδας, την ημερομηνία και το μήνα και τις περιόδους του φεγγαριού? Ένας τρίτος,έχει το καντράν βαρόμετρο, πρόγνωσης καιρού . Το τέταρτο καντράν επιτρέπει να βρούμε τον χρόνο σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.Μέ Φαρενάιτ και Κελσίου θερμόμετρα αναφέρεται η θερμοκρασία. Η ταλάντευση του εκκρεμούς είναι με περιστροφική κίνηση.

Είναι από όνυχα της πιο ακριβής ποιότητας, από το νησί της Κέρκυρας, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε στην κατασκευή του ρολογιού.