Ιστορικοί χάρτες και τοπογραφικά σχέδια της Κέρκυρας-Historical Corfu Maps and topographicals

Ευρετήριο Άρθρου

Από το βιβλίο: Η ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ΣΕ ΧΑΡΤΕΣ από τον Πτολεμαίο στους δορυφόρους. Επιμέλεια: Ευάγγελος Λιβιεράτος, Ηλίας Μπεριάτος.

Λεπτομέρεια του δέκατου Πίνακα (Ελλάς) της γεωγραφίας του Πτολεμαίου του 14ου αι.

Λεπτομέρεια με τα νησιά του Ιονίου στον κυκλικό χάρτη του Fra Mauro, 1460.

Cristoforo Buondelmonti.15ος αι.

Από το βιβλίο: Η ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ΣΕ ΧΑΡΤΕΣ από τον Πτολεμαίο στους δορυφόρους. Επιμέλεια: Ευάγγελος Λιβιεράτος, Ηλίας Μπεριάτος.

Λεπτομέρεια του δέκατου Πίνακα (Ελλάς) της γεωγραφίας του Πτολεμαίου της έντυπης έκδοσης Ρώμης, 1490.

Aπό το βιβλίο: ΚΕΡΚΥΡΑ:ΙΣΤΟΡΙΑ, ΑΣΤΙΚΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ 14ος-19ος αι. Έκδοση του Πολιτιστικού Συλλόγου Κόρκυρα>>. Επιμέλεια: Ennio Concina, Αλίκη Νικηφόρου-Testone.

Hendrick van Cleef 1524-1589.

Muenster Sebastian,1545.

Το ήμισυ του πρώτου δεξιού φύλλου περγαμηνής με έγχρωμη παράσταση στην οποία απεικονίζονται αφ'ενός οι Κερκυραίοι Πρέσβεις κρατώντας σημαία με την επιγραφή fides Corcyrensis>>.1552.

L'Isola di Corfu , Fernando Bertelli (?) , 1560-1565

Camocio Giovanni Francesco