Nicolo Rugina Greco da Corfu

Τις 17 Νοεμβρίου του 2010 το CORFU MUSEUM μετά από έρευνα δημοσίευσε το άρθρο:  Nicollo Rugina Ένας εξαιρετικός χαράκτης από την Κέρκυρα του 1550. Μετά την δημοσίευση του άρθρου συστήθηκε μια ομάδα από την Κα  Έφη Μήτσιου ιστορικό, τον Κο Ανδρέα Μαζαράκη αρχιτέκτονα και τον Κο Ιωάννη Πετσάλη με σκοπό τν περαιτέρω έρευνα για τον αξιόλογο Κερκυραίο χαράκτη του 16ου αι. Τις 18 Δεκεμβρίου 2015 ο Κος Μαζαράκης, αποχωρώντας από την ομάδα, παρουσίασε το βιβλίο του «Nιcolò Rugina da Corfu ca. 1517-1587». Η έρευνα συνεχίστηκε από τους Έφη Μήτσιου και Ιωάννη Πετσάλη και σήμερα βρίσκονται στην ευχάριστη θέση να παρουσιάσουν το eBook: Nicolo Rugina Greco da Corfu.