Η παράσταση στο Θέατρο San Giacomo το 1800 και ο Στρατηγός Μιχαήλ Μιχαήλοβιτς.

RINALDO E ARMIDA, BALLO EROIKO PANTOMIMO.

composto, e diretto da Domenico Crimaldi Romano,da rappresentarsi nel Nob. Teatro di San Giacomo in Corfu, il Carnovale del 1800. Delicato a Sua Eccellnza MICAIL MICAILOVITZ,Generale Maggiore di S.M.L.'Imperatore di Tutte Le Russie,e Cavaliere dell'Ordine di S.Anna della seconda Classe.

Ποιος μπορεί να ήταν Μιχαήλ Μιχαήλοβιτς που επισκέφθηκε την Κέρκυρα το 1800;

To 1796 o Ρώσσος πρίγκηπας Alexander Borisovich Kurakin  διορίστηκε γενικός πληρεξούσιος της Γερουσίας, μια θέση όσο το δυνατόν πλησιέστερα στο ρωσικό σύστημα της εποχής, με εκείνη του Πρωθυπουργού.Άμεσα πήρε γραμματέα Mikhail Mikhaylovich, Count Speransky.Με τις ικανότητές του αναδείχθηκε σύντομα σε ένα από τα πιο βασικά μέλη των υπηρετούντων την Ρωσσικής Αυτοκρατορίας.Ήταν μόλις 27 ετών.

Από τη συλλογή του Θεόδωρου Μεταλληνού "Προσωπικότητες εν Κερκύρα"

Mikhail Mikhailovich Κόμης Speransky 1772 - 1839. Ρώσος Ευγενής, επισκέφτηκε την Κέρκυρα το 1800, γραμματέας και δεξί χέρι του Πρωθυπουργού, Alexander Borisovich Kurakin.